- Kaj: razstava
- Kje: galerija Delavskega doma Trbovlje
- Organizator: Delavski dom Trbovlje
- Na kratko: Barva ni le vizualni dražljaj, temveč je tudi jezik, ki izraža subtilne odtenke čustev, misli in duhovnih stanj.
Vabimo vas na odprtje razstave Nuše Smolič Kromatske dimenzije v ponedeljek, 8. aprila, ob 18. uri v galeriji Delavskega doma Trbovlje.
Dogodek bo z otvoritvenim pozdravom odprl mag. Bogdan Šteh, vodja galerijskega programa DDT. Razstavo bo z likovno-teoretsko vsebino predstavil akademski kipar, manager na področju likovno-vizualne umetnosti, predsednik ZDSLU, mag. Zoran Poznič. Slikarkine barve na platnu pa bo v fizično formo skozi glasbo ponesel multimedijski umetnik Lado Jakša. Celoten program bo s povezovanjem sklenil David Lindič, amaterski igralec in predsednik Kulturnega društva Svoboda Trbovlje.
Razstava bo na ogled do 6. maja. Ogledate si jo lahko ob četrtkih od 17. do 18. ure ter ob petkih, sobotah in nedeljah od 16. do 19. ure. V soboto, 20. aprila, bo galerija zaprta.
Po predhodni najavi na telefonsko številko 051 626 296 je ogled mogoč tudi v dopoldanskem času.
O razstavi:
Razstava Kromatske dimenzije predstavlja osmo poglavje v nizu samostojnih razstav, ki jih akademska slikarka Nuša Smolič izvaja kot del svojega projekta zadnjega leta. Predstavitve potekajo v raznolikih krajih, med katerimi vsak prispeva svoj edinstven ritem in vsaka od razstav oblikuje svoj unikaten koncept.
Razstava zasleduje konceptualni okvir, ki se naslanja na globlje filozofske premisleke o naravi barve, prostora in percepcije. V svojem bistvu se ukvarja z vprašanji, ki presegajo zgolj estetsko uživanje v barvni paleti, in skuša raziskati njihov pomen v širšem kontekstu človeške izkušnje in dojemanja sveta. Barva ni le vizualni dražljaj, temveč je tudi jezik, ki izraža subtilne odtenke čustev, misli in duhovnih stanj.
S temeljnim razumevanjem barve kot nosilca simbolike in čustev razstava postavlja v ospredje vprašanja o njenem vplivu na konstrukcijo prostora in časa. Kromatske dimenzije niso zgolj vizualni pojavi, temveč predstavljajo tudi mentalne konstrukte, ki vplivajo na našo percepcijo okolja in nas samih. Skozi umetniška dela se tako odstirajo številne plasti barvnih pomenov, ki segajo od materialnega do metafizičnega, od konkretnega do abstraktnega.
Razstava kot celota postavlja gledalca v vlogo raziskovalca, ki se podaja v labirint barvnih izkušenj in globin. Gre za potovanje skozi diverzne kromatske svetove, kjer se srečujejo različni filozofski koncepti o barvi kot simbolu, kot viru čustev in kot orodju za konstrukcijo prostora in časa. V tem smislu razstava postavlja vprašanja o naravi naše percepcije, našega odnosa do sveta in naše sposobnosti razumevanja in izražanja skozi jezik barv.
V sklepnem pomenu razstava Kromatske dimenzije ne le ponuja estetski užitek v barvnih kompozicijah, temveč tudi spodbuja gledalca k refleksiji o lastni vpetosti v kompleksno mrežo barvnih konstruktov in njihovem vplivu na naše bivanje in razumevanje sveta.
O avtorici:
Kdo je Nuša? Vse to, kar piše v opisu predstavljene razstave, v vidni obliki kot ekspresija njene notranjosti. Večna raziskovalka, zagovornica in iskalka lepot življenja, večna povezovalka isto mislečih ljudi.
Meni, da je kreativa neomejena, neodvisno od pričakovanj uma, ki zapleta ločnice med »kaj je dobro« in »kaj ni«. Zato Nuša izraža svojo ekspresijo z risanjem, slikanjem, plesom, pisanjem poezije, fotografijami, kreacijami oblek, tiskanjem in oblikovanjem grafike, scenografijo v nočnih klubih, s sinestetičnim videnjem glasbe, z načinom izražanja, občasnim izdelovanjem nakita itd. »Vse okoli nas je umetnost in tudi sami smo to, umetniki pa smo tu zato, da delujemo kot steber izraznosti – preko nam različnih in ljubih načinov – in to prenašamo v vidni, fizični svet.«
Nuša je oseba, ki se je že kot otrok odločila, kaj bo počela v življenju, ne samo z dušnega vidika, temveč tudi kot poklic.
Verjame, da je pravilno usmerjena energija pot do zadanega uspeha – pot do manifestacije. Vendar zgodba o uspehu zanjo ni v zmagi, temveč na poti in v vsem učenju vmes, vztrajanju, trdem delu, jasnosti, odgovornosti, poslušanju sebe in slišanju okolice. In če imaš sanje, se zanje boriš! Vse delo, ki ga opravlja, je njena strast, način življenja, saj se na ta način kreirajo in oblikujejo njene osebne kompetence in tako njen vsakdan postaja poln svojevrstnih izzivov in osebne rasti.
Odkar pomni, jo oblikuje čut za umetnost in ustvarjalnost. Po končani Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo in pridobljenem nazivu modne oblikovalke je šolanje nadaljevala na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, smer slikarstvo. V svoji karieri šteje že več kot 15 let izkušenj v organizatorskih vodah na različnih projektih, na svojih osebnih in skupnih projektih z organizacijo raznih razstav in modnih revij, dogodkov z okroglimi mizami, raznimi diskusijami, glasbenimi dogodki …
Umetnost je tako njen dušni poklic, ki ga ima možnost opravljati, zato je bila njena želja že od nekdaj povezovanje vseh vrst ustvarjalcev, združevanje iste sinergije. Tako so iz ideje po združevanju, kreiranju in prenosu znanja nastale izkušnje z več kot 8-letnim mentoriranjem tečajev risanja in slikanja, priprav na sprejemne izpite umetniških šol in art coachinga/consultinga.
Sodeluje z različnimi strokami umetnikov v vlogi »art managerke« in pri različnih projektih v sodelovanju z raznimi likovnimi institucijami, kot so umetniški zavodi, društva, galerije z organizacijo raznovrstnih umetniških projektov, na domačih in mednarodnih tleh. Njene pretekle izkušnje pa so jo izoblikovale tudi v povezovanju kulture s poslom.
Za več vpogleda v njen kreativni svet pa ji lahko sledite na njenem Instagram profilu nusa.smolic.
In kot pravi sama: »Naj se razvija in živi paleta kreativnih idej in naj se pletejo lepa povezovanja/sodelovanja!«